16 Yaşındaki McDonalds Kasiyeri Koca Şirketi Dize Getirdi: Bakanlık Harekete Geçti

iMessage kodlarını kıran James Gill ve Apple arasında soğuk savaş başladı. Apple, Beeper Mini’nin piyasaya sürülmesinden bir hafta sonra iMessage sistemini değiştirerek uygulamayı engelledi. Bu engellemeye güvenlik ve gizlilik risklerini gerekçe gösterdi.

Bu gelişmelerin ardından Apple ile Beeper arasındaki çekişme daha da arttı. Beeper Mini alternatif yollar bulmaya çalışırken Apple da uygulamayı engellemek için yeni yollar aramaya başladı. Bu durum Washington’da Apple’ın iMessage üzerindeki pazar hakimiyetini ve rekabeti engelleme iddialarını gündeme getirdi.

Adalet Bakanlığı konuyu mercek altına aldı.

Yaşanan gelişmelerin ardından Apple, Beeper Mini davalık oldu. Bu mücadele ABD Senatosu’nun antitröst alt komitesinin de dikkatini çekti. Komitenin liderleri, Adalet Bakanlığı’na bir mektup yazarak Apple’ın rekabeti engellediği yönündeki endişelerini dile getirdiler.

Beeper Mini Nedir?

Beeper Mini adını verdiği uygulamasını Android telefonlarda kullanıma sundu. Uygulama, Android telefon numaralarının bir sunucu veya Mac tabanlı arka uç kullanmadan iOS cihazlara iMessage ile mesaj gönderip alabilmesini sağlıyor.

Uygulama yüklendikten sonra, grup sohbetleri telefon numarasının artık iMessage alabildiğini algılıyor ve mesajları kaybetmeden uygun şekilde dönüştürebiliyor. Ayrıca, Eylül ayında iOS 17 ile getirilen iyileştirmeler de dahil olmak üzere iMessage’ın tüm işlevlerini etkinleştirebiliyor. Uygulama ayrıca uçtan uca şifrelemeyi koruyan ve Apple kimliklerinin görünürlüğünü veya bunlara erişim gerektirmeyen Apple sunucularına doğrudan bağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir