45. İstanbul Maratonu başladı… Gece Ankara, sabah İstanbul, öğlen Ankara: Ekrem İmamoğlu’nun inanılmaz maratonu

Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu olma unvanı taşıyan ve Dünya Atletizm Birliğinin “Gold Label” kategorisinde yer alan maraton, 45. kez gerçekleştiriliyor. Maratonun startı, saat 09.00’da Anadolu yakasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre öncesinden verildi.

Maratonun başlama işaretini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu ve Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur birlikte verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Bisiklet Takımı’nın öncü çıkışıyla başlayan 45. İstanbul Maratonu’nda 2019 yılının galibi ve parkur rekorunun sahibi Daniel Kibet, 2020’nin şampiyonu Benard Sang ve geçen yılın birincisi Robert Kipkemboi de şampiyonluk için mücadele ediyor.

SAATLER İÇİNDE ANKARA-İSTANBUL-ANKARA YOLCULUĞU

Özgür Özel’in yeni genel başkan seçildiği CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda Divan Kurulu Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, sabah 4’e dek ikinci tura kalan seçimlerde görev almıştı.

Sabah saatlerinde İstanbul’a gelerek 8.30’da 45. İstanbul Maratonu’nu başlatan İmamoğlu’nun, öğle saatlerinde yeniden Ankara’ya dönerek kurultayın ikinci gününde Parti Meclisi seçimlerinde görev alması bekleniyor.

İMAMOĞLU: İSTANBUL’DA HARİKA BİR GÜN

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, start öncesi yaptığı konuşmada, dünyanın en güzel maratonlarından birinde olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“İstanbul’da harika bir gün. Dünyanın en özel güzel maratonlarından birisindeyiz. 45. kez koşulacak ve bugün çok özel bir gün. İki kıta arasında koşuluyor ve dünyada benzeri yok. Umuyorum ki bin yıllar sürecek Cumhuriyetimizin varlığında bu koşu da İstanbul’da hep var olsun. İstanbul dünyanın medeniyet beşiği, koşulan her alan sizlere çok özel deneyimler yaşatacak. 15 ülkeden 20 takımın katıldığı 140 sporcu ile 4 etaptan oluşan uluslararası bike yarışımızı 28 Eylül’de yapmıştık. Maratonun yanına kardeş ekledik. Bugün de kurduğumuz bisiklet takımı öncü çıkış yapacak. Kıtalararası yarışı ikilemiş olduk. Barış için, Atatürk için koşalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir