Baş ağrısını tetikliyorlar! Sebepsiz ağrıların arkasındaki 5 neden

KÖTÜ DURUŞ

Sırtınızın üst kısmı, omuzlarınız ve boynunuz kötü duruş nedeniyle gerginleşir ve bu da gerilim tipi baş ağrılarına neden olabilir . Genellikle ağrının hissedildiği yer kafatasının tabanıdır, ancak ara sıra yüze, özellikle de alına doğru yayılabilir. Bu ağrıları uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçınarak engelleyebilirsiniz. Ayrıca, telefonda çok konuşuyorsanız özel bir kulaklık takmayı düşünün; çünkü telefonunuzu başınız ve omzunuz arasında tutmak kaslarınızı zorlayabilir ve baş ağrısına neden olabilir.

SONBAHAR KAYGISI

Sonbahar kaygısı, mevsimlerin değişmesiyle ilişkili bir duygusal bozukluk biçimidir ve bunun nedeni genellikle daha az güneş ışığına maruz kalmamız, ulaşmayı başaramadığımız hedefler ve diğer birçok şey hakkında endişelenmemiz olabilir. Kaygının yol açabileceği duygusal ve ruh hali değişikliklerinin yanı sıra, daha sık görülen baş ağrılarınızın da nedeni olabilir. Daha fazla güneş ışığı almak vücudunuzun D vitamini ve ruh hali düzenleyici olarak büyük rol oynayan melatonin ve serotonin gibi hormonları üretmesine yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmak, yeni deneyimler ve yeni bir rutin benimsemek de kaygı belirtilerinizi hafifletmeye katkıda bulunabilir

DÜZENSİZ BESLENME

Bir öğün atlarsanız ve bir süre hiçbir şey yemezseniz, kan şekeri düzeyiniz düşebilir ve vücudunuz buna karşılık olarak beyninize aç olduğunuza dair sinyal gönderecek hormonları salgılar. Bu hormonlar vücudunuzdaki kan damarlarını sıkıştırabilir, bu da açlık baş ağrısına ve hatta migrene neden olabilir. Düzenli yemek yememekten kaynaklanan baş ağrıları, yemek yiyip su içerek hafifletilebilir.

SOĞUK HAVA

Soğuk hava barometrik basıncın düşmesine neden olabilir, bu da kulak veya sinüs ağrısına neden olabilir. Ayrıca soğuk hava kuruysa bazı sinüs zarlarını kurutarak ağrılı bir baş ağrısına neden olabilir ve migreni daha da kötüleştirebilir. Kronik ağrı sendromu olan kişiler özellikle hava değişimlerinden dolayı baş ağrısı yaşama riski altındadır. Dengeli beslenme, sıvı alımı, stres yönetimi ve yeterince dinlenme, baş ağrısını hafifletmenize veya önlemenize yardımcı olabilecek şeylerdir.

STRESTEN SONRA RAHATLAMAK

Yoğun programınıza rağmen pazartesiden cumaya kendinizi iyi hissediyorsunuz ama cumartesi günü şiddetli bir baş ağrısıyla mı uyanıyorsunuz? Bunun nedeni, hafta boyunca biriktirdiğiniz gerilimin azalması ve stres hormonlarının seviyesinin düşmesidir. Bu, kan damarlarına uyarılar gönderen, onların daralmasını ve ardından genişlemesini emreden nörotransmitterlerin hızlı bir şekilde salınmasına yol açabilir, bu da baş ağrısına neden olur. Hafta sonları uzun süreli uyumaktan kaçının. 8 saatlik uyku vücudunuzun düzgün bir şekilde dinlenmesi için fazlasıyla yeterlidir, dolayısıyla fazla uyumak baş ağrısına yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir