‘Noel Baba’ için Demre’ye akın ettiler

Demre, 6 ören yeri ve müze ile yıl boyu yerli yabancı turistin ilgisini çekiyor. Noel Baba olarak da bilinen Aziz Nikolaos’un, milattan sonra 300 yılında Demre’de dünyaya geldiği ve bu bölgede psikoposluk yaptığı, Myra’da yaşamını yitirdiği kabul ediliyor.

Her yıl 6 Aralık’ta dünyanın dört bir yanından Hristiyanlar, hac vazifesi için Demre’ye gelerek Aziz Nikolaos’un kilisesini ziyaret edip, mezarı başında ayin yapıyor.

Nüfusu 30 bin olan Demre’ye nüfusunun 7 katı turist Aziz Nikolaos için geldi.

Demre Belediye Başkanı Gülsüm Cengiz, ilçeye turist ilgisinden memnun olduklarını söyledi. Cengiz, “Noel Baba’ya özellikle çocuklar büyük ilgi gösteriyor. Onlara hediye vereceğini düşünüyor. Kilisede ayinler düzenleniyor. Dünyanın birçok yerinden gelen Hristiyanlar, hac vazifesi için kiliseyi ziyaret ediyor. Biz de kültürel varlığımız olan bu kiliseyi en iyi şekilde korumayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Aziz Nikolaos’un mezarını görmek için gelen turist sayısının geçen yıla göre arttığını belirten Cengiz, “Geçen yıl 235 bin civarıydı. Bu yıl kasım ayına kadar 232 bin oldu. Daha yıl bitmedi, geçen yılki sayının üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz” dedi.

NOEL BABA KİLİSESİ HAKKINDA

Milattan sonra 5’inci yüzyılda başlayıp 11’inci yüzyılda inşası tamamlanan kilise, dünya mirası geçici listesinde yer alıyor. ‘Mucizelerin Azizi’ olarak bilinen Aziz Nikolaos adına Myralılar tarafından yaptırılan ve çeşitli dönemlerde tadilat gören kilise duvarlarında Aziz Nikolaos’un gerçekleştirdiğine inanılan mucizeler resmedilmiş.

Kilisenin içinde, balık pulları ve akanthus yapraklarıyla süslü Roma Dönemi’ne ait lahdinse Aziz Nikolaos’a ait olduğu düşünülüyor. Ayrıca Antalya Müzesi’nde, Aziz Nikolaos’a ait olduğu düşünülen kemikler de sergileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir