Putin ABD’li gazeteciye konuştu: “Biz artık burjuvayız”

Rusya, Ukrayna’yı işgal ettiğinden beri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk kez Batılı bir gazeteciye konuştu.

30 DAKİKADA 5 MİLYON GÖRÜNTÜLENME

Birkaç gün önce röportaja ilişkin sosyal medya platformu X’te yaptığı duyuru 100 milyondan fazla görüntülenen ABD’li gazeteci Tucker Carlson, kendi internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında 2 saatlik Putin röportajını yayınladı. Röportaj X’te yayımlandıktan sonra ilk 30 dakikada 5 milyon görüntülenme aldı.

NATO BİZİ KANDIRDI

Moskova’da gerçekleştirilen röportajda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından Batı tarafından “kandırıldığını” iddia ederek, saldırgan NATO’nun doğuya doğru genişlemek için beş defa hamle yaptığını söyledi. Putin, “Biz bunların hepsine katlandık. Onları ikna etmeye çalışıyorduk. Lütfen yapmayın diyorduk. Biz artık burjuvayız sizin gibi. Biz piyasa ekonomisiyiz ve Komünist Parti gücü yok. Gelin müzakere edelim dedik” diye devam etti.

Putin’in röportajda öne çıkan mesajları şöyle:

RUSYA’NIN NATO’YA KATILMASI

“Bill Clinton (Eski ABD Başkanı) henüz başkanken onunla gerçekleştirdiğimiz bir görüşmede kendisine ‘Rusya’nın NATO’ya katılma seçeneğini düşünsek olmaz mı?’ diye sordum. O da ‘Biliyor musun, ilginç bir soru, bence olur’ cevabını verdi. Ancak biraz sonra onunla akşam yemeğinde buluştuğumuzda bana ‘Biliyor musun, ekibimle konuştum, hayır, şu an itibariyle böyle bir şey mümkün değil’ dedi. ‘Olur’ cevabını verseydi yakınlaşma süreci başlardı ve eninde sonunda partnerlerimizin bu konudaki samimiyetine emin olsaydık bu (Rusya’nın NATO’ya katılması) gerçekleşebilirdi. Ama olmamıştı. Peki, olmamışsa olmamış ne diyelim.”

UKRAYNA SAVAŞI

Ukrayna’daki çatışmayı bu ülkede yaşanan devlet darbesi körükledi. Ukrayna yönetimi savaşı 2014’te başlattı. Bizim amacımız bu savaşı durdurmak. 2022’de savaş başlatmadık, ona son vermeye çalıştık.

Şimdilik (Ukrayna’daki özel askeri operasyonda) hedeflerimize tam olarak ulaşmadık, çünkü bu hedeflerden biri Ukrayna’yı Naziler’den arındırmak. Geçtiğimiz yılın başında İstanbul’da sona ermiş müzakere sürecinde de tartıştığımız sorunlardan biri de buydu.

BARIŞ İHTİMALİ

(Ukrayna ile barış müzakereleri ihtimali ile ilgili soruya) Böyle müzakere süreci yapılıyordu, neredeyse de tamamlanmış noktaya ulaşmıştı. Ancak söylediğim gibi ordu birliklerimizi Kiev çevresinden geri çektiğimizde Ukrayna varmış olduğumuz bütün anlaşmaları çöpe atıp Avrupa ülkeleri ve ABD’nin Rusya’ya karşı zafer kazanana kadar savaşma yönündeki talimatlarına uymaya başladı.

POLONYA’YA SALDIRI OLACAK MI

(Rusya’nın Polonya veya Letonya’ya saldırı ihtimali ile ilgili soruya) Bu senaryo sadece Polonya’nın Rusya’ya saldırması halinde gerçek olabilir. Neden? Çünkü Ne Polonya, ne de Letonya’da bir çıkarımız var. Neyimize gerek bu? Sadece tehditler var.

YAPTIRIMLAR

ABD’nin uyguladığı yaptırım araçları işe yaramıyor. Kimseye saldırdığımız yok. Ukrayna’daki olaylar nasıl başladı? Devlet darbesi ve Donbass’taki çatışmalarla başladı ve biz insanlarımızı, kendimizi, vatanımız ve geleceğimizi koruyoruz.”

TARTIŞMA YARATMIŞTI

ABD’li gazeteci Tucker Carlson’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile röportaj yapacağını duyurması tartışmalara neden olmuştu.

Tucker Carlson önceki gün yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile röportaj yapacağını duyurmuş ve “Amerikalıların dahil oldukları bir savaş hakkında her şeyi bilmeye hakları olduğunu” ifade etmişti.

Carlson ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı Volodmir Zelenski ile de bir röportaj talebinde bulunduklarını belirtti. Carlson, hem Amerika hem de tüm dünya için Rusya- Ukrayna savaşı konusunda gerçekleri aktaracağı bir röportaj yapacağına dikkat çekerek, “Burada Vladimir Putin’i sevdiğimiz için bulunmuyoruz. Burada Amerika halkını sevdiğimiz için buluyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir