Şeyh Said’in bilinmeyenleri… Sosyalist çocuklar, torunlar..

Her şey geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yapılan yola “Şeyh Said Bulvarı” verdiğini sosyal medyadan duyurmasıyla başladı.

Karar büyük tepki topladı. Siyasetin birçok ismi açıklama yaptı. Hatta öyle ki Şeyh Said için “önemli değerimiz” diyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu, partisinden istifa etti.

Son olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Hınıslı Sait bir vatan hainidir. Şeyh Said ayaklanmasında askerlerimiz, yöre insanımız şehit olmuş ve yaralanmıştır.” dedi.

Odatv İmtiyaz Sahibi ve gazeteci-yazar Soner Yalçın, 1925 yılında başlattığı isyanla, birçok Türk askerini şehit eden, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin Musul ve Kerkük’ü kaybetmesine sebep olan Şeyh Said’in torunlarını yıllar önce kaleme aldı.

Türk siyasetinin hem solunda hem sağında yer alan o isimler…

ŞEYH SAİD’IN SOSYALİST TORUNLARI

Soner Yalçın’ın 18 Şubat 2007 tarihli Hürriyet gazetesinde yayınlanan “Filmin yapımcısı ve oyuncusu değişti senaryo hep aynı kaldı: The Kerkuk” başlıklı köşe yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Şeyh Said’in torunları-akrabaları arasında Türk siyasi hayatının yakından tanıdığı, genellikle sağ partilerde bulunmuş politik isimler var: Abdülmelik Fırat (DP-DYP), Fuat Fırat (MSP- RP), Ali Rıza Septioğlu (AP-CHP-DYP), Mahmut Sönmez (ANAP), Abdulillah Fırat (RP), Muhammed Akar (AKP)…


Abdulilah Fırat

1925 ayaklanması kararı, Şeyh Said’in kardeşi Şeyh Abdurrahim’in Piran’daki evinde alındı.

Şeyh Abdurrahim, ayaklanmadan sonra Suriye’ye kaçtı. 12 yıl sonra Türkiye’ye döndü. Bismil’in Salat Köyü’nde güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada 11 arkadaşıyla birlikte öldü.

Şeyh Abdurrahim Piran’ın varlıklı ailelerinden Hasan Ağa’nın kızı Medine ile evliydi; üç oğlu vardı; Zülküf, Fevzi, Şahabettin.


Mahmut Sönmez

Zülküf Bilgin, 1950-1960 yılları arasında önce Demokrat Parti’den, sonra Hürriyet Partisi’nden Diyarbakır Belediye Başkanı oldu.

Zülküf Bilgin’in iki oğlu oldu; Abdurrahim ve Behram.

Yılmaz Erdoğan’ın eşi Belçim, inşaat mühendisi Abdurrahim Bilgin’in kızıdır…

Behram Bilgin ise elektrik mühendisi oldu.

Her iki kardeş de Ankara’da, Abdullah Öcalan’ın da içinde bulunduğu sosyalist hareketler içindeydi.


Abdülmelik Fırat

Şeyh Abdurrahim’in ikinci oğlu Öğretmen Fevzi Bilgin de sosyalistti, Diyarbakır TİP listesinden aday oldu.


Hüsamettin Aygören

Fevzi Bilgin’in oğlu Samet, 12 Eylül döneminde TKP-ML davasından yargılandı, hüküm giydi. Samet Bilgin bir ara, Barış Partisi yönetimindeydi.


Kasım Fırat

Diyarbakır TİP İl Başkanı Tahsin Ekinci, Şeyh Said’in kardeşi Şeyh Tahir’in kızıyla evliydi.


Muhammed Akar

Şeyh Said’in “Mehdi” diye bilinen kardeşi Muhyettin Aygören, Elazığ’da TİP’i destekledi. Oğulları Hüsamettin ve Fehrun uzun yıllar Dicle Belediye Başkanlığı yaptılar.


Ali Rıza Septioğlu

Şeyh Said’in torunu Kasım Fırat, Murat Karayalçın’ın başında olduğu SHP’nin kurucusudur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir