Steel Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Abdullah Özcan: “Çocuğunuzun Geleceğini Sigortasız Bırakmayın!”

Anaokulundan başlayarak üniversite eğitiminin sonuna kadar tüm eğitim dönemini içine alan eğitim sigortasının, anne babaların yaşamları boyunca karşılaşabilecekleri risklere karşı çocuklarının eğitimlerinin kesintiye uğramamasını güvence altına aldığını söyleyen Özcan, bu ürünün ana teminatının vefat olduğunu ancak isteğe bağlı olarak maluliyet, istem dışı işsizlik, kritik hastalıklar gibi ek teminatlarla poliçenin tam bir koruma kalkanı haline getirilebileceğini söyledi. 

Anne babaların en büyük endişelerinden biri çocuklarının kesintisiz bir eğitim görmelerini sağlamak. Türkiye’de yaklaşık 10 yıldan bu yana sigorta şirketleri tarafından sunulan Eğitim Sigortası ürünü içerdiği teminatlar ve her bütçeye uygun tasarlanmış paketleriyle velilerin bu kaygılarını en aza indirgeyen, kullanıcı dostu bir poliçe.

Steel Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Abdullah Özcan, eğitim sigortasının en inovatif ve sunduğu katkı açısından en değerli sigorta ürünlerinden biri olduğuna işaret ederken, buna rağmen sigortalı sayısının yaklaşık 400 bin adetlerde olduğunu söyledi. Eğitim sigortasının ebeveynlerin başlarına gelebilecek olumsuzluklara karşı çocuklarının eğitim hayatlarına kesintisiz bir şekilde devam etmelerini sağladığını belirten Özcan, “Çocuğun eğitimini teminat altına alan eğitim sigortası ile velinin bir kaza sonucu vefatı veya kalıcı bir sakatlık sonrası öğrencinin arda kalan eğitimini tamamlayabilmesi için gerekli olan tutarın ödenmesi sağlanıyor. Bu nedenle çocuğunuzun geleceğini sigortasız bırakmayın” dedi.

Bugün pek çok şirket tarafından sunulan eğitim sigortası poliçesine sahip anne babaların çocuklarının geleceği ile ilgili endişelerinin ortadan kalktığını kaydeden Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu üründen 18-65 yaş arasındaki tüm ebeveynler yararlanabiliyor. Teminat tutarına, yıllık eğitim masraflarına, beklenti ve sigorta süresine göre sigortalı karar veriyor. Eğitim sigortasında öğrencinin eğitim gideri yıl geçtikçe düşeceği için poliçenin teminatı da buna uyumlu olarak azalıyor. Örneğin, öğrencinin yıllık eğitim masrafının 60 bin lira olduğunu ve 10 yıllık bir eğitim süresi kaldığını varsaydığımızda ilk yılın sigorta teminatı 600 bin lira olarak hesaplanır. İkinci yıldan itibaren bu teminat her yıl eşit tutarda azalır”

Eğitim sigortasının ana teminatının vefat olduğunu ancak isteğe bağlı olarak maluliyet, istem dışı işsizlik, kritik hastalıklar gibi ek teminatların da poliçeye dahil edilebileceğini kaydeden Özcan, “Eğitim amaçlı hayat sigortaları çocukların eğitim giderlerini karşılayacak tutarın sağlanması için finansal bir araçtır temelde. Bu nedenle pek çok sigorta şirketi eğitim sigortası kapsamında verdikleri teminatları sigortalının talebine bağlı olarak genişletebiliyorlar. Poliçe; destek maaşı, tam maluliyet, toplu ödeme gibi farklı teminatları da kapsam içine alabiliyor. Yine sigortalı dövize endeksli bir poliçe de satın alabiliyor” dedi.

Sigorta poliçesinin süresinin 2 yıl ile 20 yıl arasında belirleyebildiğini de belirten Özcan, ödenecek primin; yaş, teminat tutarı ve sigorta süresine bağlı olarak değişebildiğini kaydetti. Özcan, primlerin tek seferde veya sigorta süresine eşit dağılacak şekilde taksitlendirilebildiğini belirtti.

Önemli bir vergi avantajı sağlıyor

Sigortalının, 18 yaş altındaki çocukları için ödediği primleri de belli oranlarda vergiden düşebildiğine dikkat çeken Abdullah Özcan, “Önemli bir vergi muafiyeti avantajı mevcut. Ücretli çalışansanız aylık brüt ücretin yüzde 15’ini ve yıllık brüt asgari ücretin toplam tutarını; serbest meslek sahibiyseniz, yıllık beyan edilen gelirin yüzde 15’ini ve yıllık brüt asgari ücretin toplam tutarını aşmamak kaydıyla vergi indirim avantajından da yararlanabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir